Viscerální terapie
Co je viscerální terapie
Jedná se o jemnou manuální terapii ovlivňující napětí vnitřních orgánů, fascií, cév a nervů, jejich vazivových obalů a závěsného aparátu.
Cílené ošetření těchto struktur pomůže při léčbě funkčních poruch pohybového aparátu, ale také při různých onemocněních kloubů, páteře, nervových onemocněních a i těch zdánlivě nesouvisejících potíží, např. gastrointestinálních, gynekologických atd.
Pokud se orgány, nervy, cévy a ostatní tkáně nemohou harmonicky pohybovat vůči okolním strukturám, dochází ke zvýšenému napětí či adhezi a to působí na ostatní orgány a tkáně. Takto vznikají různé bolestivé stavy a dysfunkce. Každé omezení pohybu jednotlivých struktur mezi sebou ovlivňuje celý náš systém.
Viscerální/neurální terapie pozitivně působí na vztahy tkání mezi sebou a harmonizuje jejich napětí. Může tím ovlivnit a podpořit také práci vnitřních orgánů, cév a nervů a tím ovlivnit i svaly a ostatní tkáně, které s těmito nervově cévními strukturami souvisí.
Viscerální napětí reaguje i na naše emocionální napětí.
Autorem metody je Jean Pierre Barral, francouzský osteopat a fyzioterapeut, který tuto techniku rozvíjí od 80. let minulého století. Barral zjistil a vědecky podložil
oboustranné propojení mezi vnitřními orgány a bolestivými symptomy či
dysfunkcemi v oblasti kloubů, cévního a nervového zásobení vnitřních
orgánů.
Terapie se neřídí primárně místem bolesti, ale přesnou a specifickou diagnostikou, která určí, v jaké části těla bude terapie nejvýhodnější.
Kdy je viscerální terapie vhodná?
- pooperační stavy, jizvy
- stavy po prodělaných zánětech v hrudní/břišní dutině/v pánvi
- chronické bolesti pohybového aparátu
- chronické bolesti hlavy
- chronická onemocnění v hrudní/břišní dutině/v pánvi
- poruchy trávení, zácpa, reflux
- parestezie, úžinové syndromy, útlaky periferních nervů
- dlouhodobá stresová zátěž
- preventivní péče
- a další ...
Na co se při viscerální terapii připravit?
Přijďte
v pohodlném spodním prádle, budete se do něj vysvlékat. Ať už budeme řešit cokoliv, při viscerální terapii vás potřebuji vidět a vnímat přes kůži. Před terapií si sundejte řetízky z krku a gumičky z vlasů.
Nemusíte
mít strach, vše vám vždy dopředu vysvětlím a řeknu co budu dělat,
abyste věděli co vás zrovna čeká. Pokud se vám kdykoliv nebude cokoliv
líbit a budete chtít s probíhající terapií skončit, dát si pauzu nebo
jakkoliv upravit, stačí říct. Vše je o vzájemné komunikaci a důvěře.
Co naopak nečekejte?
Nečekejte masáže. Fyzioterapeut není masér a podstatná část terapie směřuje vždy k vlastní aktivitě. Pokud je potřeba tkáně ošetřit, není to formou klasické masáže, jakou znáte třeba z wellness. Budou váš čekat jemné techniky, s přiměřeným tlakem. Vždy je potřeba vašeho plného soustředění, vnímání a spolupráce.
Po viscerální terapii můžete očekávat výraznější únavu. Určitě v den terapie zrušte veškeré sportovní a pohybové aktivity, naplánujte si odpočinek a nepijte alkohol. Nejlépe i další 2-3 dny po terapii. Pak dáte vašemu tělu nejlepší možnost, aby byla terapie úspěšná.
Cena: 1 000,- Kč
Délka terapie: cca 50-60 minut
Jak často je potřeba terapii opakovat? Podle potřeby. Vždy s odstupem minimálně 2-3 týdnů.